پشم سنگ کاملا با محیط سازگار است و در تماس با مصالح ساختمانی و تجهیزات صنتعی مشکلی به وجود نمی آورد.عایق صدا نوارهای ساخته شده از پشم معدنی، پشم سنگ و فایبرگلاس است که به گونه ای طراحی شده است که در قسمت شکاف دیوارها قرار بگیرد. آن ها جلوی فضایی را که باعث انتقال صدا می شود را می گیرند.

مشخصات فنی پشم سنگ شامل موارد زیر می باشد:

  • مواد تشکیل دهنده ی عایق حرارتی صوتی پشم سنگ
  • ویژگی های شیمیایی پشم سنگ
  • مقاومت پشم سنگ در برابر حرارت و آتش
  • ضریب هدایت حرارتی عایق حرارتی پشم سنگ
  • دمای کارکرد
  • ضریب جذب صوت عایق پشم سنگ
  • مقاومت در برابر آب
  • ویژگی های بیولوژیکی پشم سنگ
  • کاربری

مواد تشکیل دهنده پشم سنگ

ماده تشکیل دهنده پشم سنگ شامل اکسیدهایی است که این اکسیدها را می توان به دو قسمت تقسیم کرد.
– ترکیبات اصلی تشکیل دهنده ی ماده اولیه  پشم سنگ: که شامل سیلیس- SiO2 (50.53%)، اکسیدهای آهن- Fe2O3، FeO (15.5%)، الومینا- Al2O3 (14.8%)، اکسید کلسیم- CaO (9.5%) و اکسید منیزیم- MgO (5%) می باشد.

– ترکیبات فرعی تشکیل دهنده ی ماده اولیه پشم سنگ

-تیتان- TiO2 (1.7%)، اکسید پتاسیم- K2O (3.15%)، اکسید سدیم- Na2O و مقدار کمی ناخالصی گوگرد و کلر.

ویژگی های شیمیایی عایق پشم سنگ

ترکیبات عایق پشم سنگ از نوع بازالتیک و اکسیدهای دیرگداز است.  بنابراین این عایق حرارتی صوتی  مقاومت بالایی در برابر آتش دارد و ضد حریق می باشد، همچنین ابعاد آن در دماهای بالا پایدار می باشد که این عامل باعث افزایش کیفیت این عایق حرارتی صوتی می شود.
عایق پشم سنگ ، واکنشی با مصالح و تجهیزاتی که در تماس با آن ها است نشان نمی دهد و تاثیری بر روی خوردگی فلزات نمی گذارد.
در فرایند تولیدپشم سنگ  هیچ گازی تولید نمی شود و بافت این عایق کاملا غیرآلی است

مقاومت پشم سنگ در برابر حرارت و آتش

مواد اولیه که در تولید پشم سنگ   استفاده می شوند و در بالا نیز به آن اشاره شد نقطه ی ذوبی تا دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد دارند و آزمایش هایی که بر روی پشم سنگ صورت گرفته است نشان می دهد خواص فیزیکی و شیمیایی این عایق حرارتی تا دمای ۸۰۰ درجه سانیتگراد ثابت باقی می ماند.عایق پشم سنگ زمانی که در معرض شعله ی آتش قرار می گیرد نمی سوزد و می توان آن را بعنوان یک ماده نسوز طبقه بندی کرد.

دمای کارکرد پشم سنگ

دمای ذوب الیاف پشم سنگ بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. بالاترین دمای که می توان ازعایق پشم سنگ استفاده کرد بین ۲۵۰ الی ۸۰۰ درجه  سانتیگراد است که این بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد. اگر به عایق پشم سنگ رزین فنلیک اضافه شود تا دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم می باشد.

مقاومت در برابر آب

اشباع شدن عایق پشم سنگ با آب باعث تخریب ساختار آن نمی شود و پس از خشک شدن نیز خواص فیزیکی و شیمیایی پشم سنگ کاملا ثابت باقی می ماند.

ویژگی های بیولوژیکی پشم سنگ

پشم سنگ از نظر بیولوژیکی کاملا بی اثر است که این باعث می شود محیط مناسبی برای کشت قارچ ها، کپک ها و باکتری ها نباشد و حشرات و دیگر موجودات زنده نمی توانند درون ساختار آن زندگی کنند.

کاربری

پشم سنگ دارای وزنی سبک و کاربری آسان می باشد و حمل و نقل و نصب راحتی دارد. به هر شکل و اندازه که لازم باشد می توان آن را برش داد.