برای فراهم شدن این آرامش در ساخت خانه ها باید از مصالحی استفاده نموده که به آلودگی های صوتی اطراف خاتمه دهد یکی از این مصالح، عایق صوتی است که باید نکاتی در مورد انواع این عایق و جذب صدا دانست.

انواع عایق صوتی چیست؟

در زندگی پر سروصدا امروزی، خانه مکانی برای استراحت و رفع خستگی حاصل از کار و تلاش روزانه به حساب می آید. به همین منظور فراهم شدن محیطی آرام یکی از موارد اساسی و مهم در ساختمان می باشد.

برای فراهم شدن این آرامش در ساخت خانه ها باید از مصالحی استفاده نموده که به آلودگی های صوتی اطراف خاتمه دهد یکی از این مصالح، عایق صوتی است که باید نکاتی در مورد انواع این عایق و جذب صدا دانست.

عایق صوتی به هر نوع وسیله و یا ماده ای که برای کاهش فشار صوتی از منبع تولید تا گیرنده صوت استفاده می شود،می‌گویند.

بطور کلی عایق های صوتی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- عایق های متخلخل

۲- عایق های صوتی پنلی

۳- عایق های رزونانسی

عایق های صوتی مختلخل در فرکانس های بالا راندمان خوبی دارند و عایق های صوتی پنلی و رزونانسی در فرکانس های پایین تاثیر بهتری دارند.

ارتعاش ذرات هوا باعث انتقال صدا می شود، در هنگام عبور صدا از عایق های صوتی مقداری از انرژی ارتعاشی (بسته به راندمان عملکردی عایق) جذب می گردد که این باعث کاهش شدت صدا می شود.

انرژی جذب شده توسط عایق صوتی به گرما تبدیل می شود که مقدار گرمای تولید شده بسیار کم می باشد.

برای بررسی عملکرد عایق های صوتی از پارامتر ضریب جذب صوت استفاده می کنند که عددی بین صفر و یک می باشد.

اگر ماده تمام صدا را جذب کند این ضریب برابر با ۱ است و در صورت بازتاب تمام صدا ضریب جذب برابر با صفر می شود.

شناسایی انواع عایق های صوتی به طراحی سیستم صحیح عایق کاری و رفع اشکالات آکوستیکی کمک می کند.

ضریب جذب صوت چیست؟

کاهش انرژی صدا هنگام عبور از محیط های مادی مانند دیوارها، کف و سقف موجب افت صدا می گردد که این از ویژگی های محیط مادی می باشد، این میزان افت صدا در تمام اجسام یکسان نمی باشد و با هر محیط مادی با توجه به ویژگی های ساختاری آن متفاوت می باشد.

ضرب جذب صوت، خاصیتی از ماده است که نشان می دهد این ماده چقدر می تواند موج صدای منتشر شده را جذب کند.

ضریب جذب صوت عددی بین صفر تا یک است، اگر سطحی صدایی را جذب نکند ضریب جذب آن برابر با صفر است و اگر تمام صدا را جذب کند ضریب جذب آن برابر با یک می باشد.

همیشه بزرگتر بودن ضریب جذب صدا بیان کننده مناسب بودن عایق صوتی برای عایق کاری آکوستیک نمی باشد. ماده ای برای عایق کاری مناسب است که ضریب جذب آن متناسب با کاربرد سازه و اتاق مورد نظر باشد.

عایق صوتی پشم سنگ به دو روش باعث کاهش انتقال صدا می شود:

– کاهش انرژی صدا هنگام عبور از الیاف سازنده پشم سنگ

– جذب صوت در سطح

عایق صوتی پشم سنگ ضریب جذب و کاهش صدای بسیار خوبی دارد به همین دلیل از آن در عایق کاری صوتی فرودگاه ها، سالن های صدا برداری، اتاق های کنفرانس، استودیوها، زیر ریل های قطار و متروهای درون شهری و … استفاده می شود.

میزان کاهش انرژی صدا در هنگام عبور از اجسام به ضاخمت آن ها وابسته است و هر چقدر ضخامت جسم بیشتر باشد این مقدار افزایش می یابد.

با طراحی صحیح و نصب عایق صوتی با ضخامت مناسب می توان به کاهش صدا تا سطح مورد نظر رسید. این مطلب بخصوص در مورد عایق صوتی پشم سنگ، در فرکانس های کم، صحیح می باشد.

گذاشتن فاصله هوایی مناسب پشت عایق صوتی پشم سنگ باعث می شود که ضریب جذب صوت آن بطور قابل توجهی افزایش یابد.

عوامل موثر در جذب صوت چیست؟

فاکتورهای مختلفی بر ضریب جذب صدا توسط عایق های صوتی تاثیر دارند. از جمله این فاکتورها می توان موارد زیر را نام برد:

فرکانس صدا:

عایق های صوتی گوناگون توانایی های مختلفی برای جذب در فرکانس های مختلف دارند. برای مثال عایق های صوتی متخلخل توانایی بالایی در جذب صدا ها در فرکانس بالا دارند در حالی که عایق های رزونانسی در فرکانس های پایین عملکرد بهتری دارند.

ضخامت عایق صوتی:

در فرکانس های پایین تر از ۵۰۰Hz، عایق های با ضخامت بیشتر جذب بهتری نسبت به عایق های صوتی با ضخامت کم دارد.

شکل زیر رابطه بین ضخامت عایق صوتی را با ضریب جذب نشان می دهد. با افزایش ضخامت، ضریب جذب صدا افزایش یافته است.

فاصله هوایی در پشت عایق صوتی:

قرار دادن فاصله هوایی در پشت عایق های متخلخل باعث می شود افزایش عملکرد عایق در فرکانس های پایین می شود. شکل زیر بیان کننده اثر فاصله هوایی بر ضریب جذب عایق صوتی می باشد.

چگالی عایق صوتی:

صدا قادر است در خلل و فرج مواد نفوذ کنند. همانطور که شکل زیر نشان می دهد، صدا در مواد با چگالی کمتر نفوذ بیشتری دارد در صورتی که در هنگام برخورد با سطوح با چگالی بالاتر،  بیشتر منعکس می شود تا جذب شوند.

عایق صوتی پشم سنگ چیست؟

عایق صوتی حرارتی پشم سنگ مزایای زیادی دارد، که باعث استفاده گسترده از آن در جهان شده است.

لازم است که در داخل کشور نیز این عایق و ویژگی های آن را بشناسند تا بتوانند از مزایای آن در صنعت عایق کاری بهره مند شوند.

از جمله مزایای پشم سنگ می توان به این مطلب اشاره کرد که این عایق همزمان عایق صوتی، حرارتی و ضد حریق می باشد.

یکی از ویژگی های مهم عایق پشم سنگ خاصیت آکوستیک بودن آن است. پشم سنگ با جذب امواج صدا مانع از انتقال آن از محیطی به محیط دیگر می شود.

به همین دلیل از پشم سنگ برای رسیدن به آرامش صوتی و عایق کاری صدا در ادرات و ساختمان ها و همچنین در سالن های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، سینماها، سالن های تئاتر و … استفاده می شود.

پشم سنگ به عنوان عایق صوتی دیوار، سقف، کف و حتی عایق صوتی درب و پنجره ساختمان ها نیز بکار می رود و این عایق به راحتی مانع ورود و یا خروج صدا بین همسایگان و اتاق های مجاور می شود و محیطی آرام را فراهم می کند.

برای اطلاع از دانسیته مناسب فضای کاری خود برای عایقکاری و قیمت عایق صوتی پشم سنگ می توانید از همکاران ما از طریق صفحه تماس با ما مشاوره دریافت نمایید.