پشم سنگ اصفهان یکی از مناسبترین و ارزان ترین انواع عایق های معدنی پشم سنگ است که با بهترین کیفیت برای عایق کاری حرارتی و صوتی ساختمان و صنابع کاربرد دارد.

معرفی پشم سنگ و مزایای آن

پشم سنگ و پشم شیشه از از انواع عایق های معدنی هستند که از نوع عایق های حرارتی و صوتی نیز بشمار می آیند.پشم سنگ  از مواد معدنی تولید و مقاومت حرارتی بالایی دارد و این مقاومت حرارتی مهم ترین تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه بشمار می آید.

پشم سنگ از ذوب شدن سنگ های بازالت از نمونه سنگ های آذرین باقی مانده سنگ های آتشفشانی و سپس قراردادن مواد مذاب در برابر جریان بادبصورت الیاف تولید می گردد.

الیاف معدنی حلاجی شده را پشم سنگ فله ای می نامند که هیچ گونه مواد شیمیایی هنوز به آن اضافه نشده است و ماده اولیه تولید انواع پشم سنگ است.

پشم سنگ فله ای در کارخانه های تولید پشم سنگ در اصفهان و تهران پس از ترکیب با مقداری رزین و سایر مواد شیمیایی به شکل های عایق پتویی ،عایق لحافی ، عایق لوله ای و عایق تخته ای تبدیل می گردد.

کارخانجات زیادی در اصفهان پشم سنگ تولید می کنند از جمله می توان به پوشینگر ،آسیا ،پارمیس ، فرازعایق ، عایق سپاهان ، جهان عایق پارس ، ویلا و… اشاره نمود.

از مهمترین مشخصات پشم سنگ عایق حرارتی ، عایق صوتی و ضد حریق بودن آن است که می توان گفت با خرید یک عایق ارزان و مناسب می توانیم سه ویژگی مهم را یک جا باهم داشته باشیم.

مزایای پشم سنگ را می توان به شرح زیر بر شمرد:

  • عایق بودن در برابر حرارت و صوت
  • مقاومت بالا در برابر تخریب شدن و پوسیدگی
  • مقاومت کششی و انعطاف پذیر بالا
  • مقاومت در برابر ارتعاشات شدید
  • ایمن در مقابل آتش و جلوگیری از گسترش آتش
  • مقاوم در برار خوردگی
  • نصب آسان و سریع
  • سازگاری با محیط زیست

مقاومت حرارتی و ضریب انتقال حرارت پشم سنگ

در بسیاری از اوقات زمانی که ما صحبت از مقاومت حرارتی در صنعت می کنیم ، میزان مقاومتی که یک عایق در برابر انتقال حرارت از خود نشان می دهد در ذهن مشتری تداعی می شود. این مفهوم تداعی شده به مفهوم ضریب انتقال حرارت مخصوصا در پشم سنگ نزدیک تر است تا به مفهوم مقاومت حرارتی.

ضریب انتقال حرارت در انواع مختلف عایق از جمله عایق پشم سنگ به عوامل گوناگونی مانند قطر ، طول ، چگالی و . . . بستگی دارد. در صورتی که تنها عامل موثر بر مفهوم مقاومت حرارتی عایقی مانند پشم سنگ ، جنس آن می باشد.

طی تحقیقات و آزمایشات انجام شده مقاومت حرارتی پشم سنگ ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است یعنی زمانی که دمای مداوم به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد رسید عایق پشم سنگ شروع به تغییر شکل و ذوب شدن می کند .

این دما برای مثال برای عایق تخته ای دانسیته ۵۰ کیلوگرم برمتر مکعب وبا ضخامت ۵ سانتیمتر و عایق تخته ای دانسیته ۱۰۰ کیلوگرم برمترمربع با ضخامت ۱۰ سانتیمتر یکسان است اما چیزی که در بحث مقاومت حرارتی پشم سنگ  متفاوت است زمان تخریب یا ذوب عایق است.

برای مثال اگر عایق پشم سنگ ۵ سانتیمتری با رسیدن به دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد در ۲۰ دقیقه ذوب می شود این زمان برای تخریب عایق ۱۰ سانتیمتری در ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ۴۰دقیقه می باشد .

تولید انواع پشم سنگ اصفهان و کاربرد آن

پشم سنگ تولید شده در کارخانه های اصفهان مانند دیگر تولید کنندگان این محصول ،دارای انواع مختلفی است که در زیر به تولید و کاربرد آنها اشاره شده است:

پشم سنگ پتویی یا فنوفلت:

این عایق، جز پشم سنگ های بدون رزین می باشد که با توجه به ضخامت و دانسیته مورد نظر به صورت چند لایه پشم خام و با استفاده از توری سیمی گالوانیزه دوخته می شود.عایق پتویی جهت عایق کاری کوره ها، گرم خانه ها، لوله های سایز بزرگ، مخازن و …. استفاده می شود.

پشم سنگ تخته ای فنوپانل:

جهت تولید این نوع پشم سنگ، پشم خام اولیه را با افزودن رزین در زیر پرس هایی با فشار بالا قرار داده و به صورت تخته هایی با دانسیته و ضخامت های مورد نظر تولید می کنند.کاربرد پشم سنگ تخته ای جهت عایق کاری سطوح صاف، دیوار ها، سقف و کف ساختمان ها، سالن های همایش جداره کناف و … است.

پشم سنگ لوله ای یا ایزوپایپ:

این پشم سنگ به صورت لوله های پیش ساخته بوده و در ضخامت ها و سایزهای مختلف مطابق با استاندارد ASTM C547 تولید می شود.کاربرد پشم سنگ لوله ای جهت عایق کاری لوله های سیالات گرم و سرد می باشد.

پشم سنگ لحافی یا ایزوبلانکت:

این عایق از پشم سنگ رزین دار به صورت رولی و با پوشش آلومینیوم و یا کاغذ کرافت تولید می شود.بیشترین کاربرد آن برای پوشش سقف و سوله، فرها، گرم خانه ها و … استفاده می شود.

پشم سنگ فله ای یا ایزو ترم:

این نوع پشم سنگ به دو صورت خام و رزین دار وجود دارد.این نوع برای عایق کاری جداره های دیوار، دودکش و فضاهایی که شکل هندسی منظمی ندارند استفاده می شود.

وزن مخصوص پشم سنگ در انواع مختلف

وزن مخصوص پشم سنگ یا دانسیته یا چگالی با واحد کیلوگرم بر متر مکعب اندازه گیری می شود و این دانسیته در انواع پشم سنگ متفاوت است.

از مواردی که هنگام خرید پشم سنگ اهمیت دارد می توان گفت وزن ،ضخامت و ابعاد آن است اما مهمتر اینکه هنگام خرید یا انتخاب پشم سنگ باید به دمای محیط عایقکاری توجه نمود تا متناسب با آن وزن و ضخامت پشم سنگ انتخاب گردد.

بر اساس کارایی و نوع عایق کاری بایستی نوع پشم سنگ را انتخاب کنیم که بر همین اساس نیز ابعاد ،ضخامت و چگالی نیز تعیین می گردد.پس از تعیین نوع عایق کاری ،ابعاد ،ضخامت ، چگالی محصول مورد نظر قیمت پشم سنگ متفاوت می شود.

بعنوان مثال در یک ساختمان در حال ساخت در سطح شهر می توان برای عایق کاری سقف و دیوار های بیرون و داخل ساختمان از پشم سنگ تخته ای با دانسیته ۸۰ و ضخامت ۵۰ میلی متر یا برای عایق کاری حرارتی یک مخزن با دمای پایین می توان از عایق پتویی دانسیته ۸۰ و ضخامت ۵ سانتی متر استفاده نمود.

خاصیت عایق صوتی و عایق حرارتی پشم سنگ ارتباط مستقیم با ضخامت ودانسیته  دارد بنابر این باید هنگام خرید پشم سنگ با مشاورین در این زمینه مشورت نمود و انتخاب مناسبی داشته باشید.

انواع پشم سنگ بصورت میانگین در ضخامت ۲٫۵ تا ۱۰ سانتی متر و دانسیته های ۵۰ تا ۱۶۰ تولید می گردد که در انواع مختلف ، متفاوت می باشد.

برای خرید پشم سنگ و اطلاع از قیمت پشم سنگ می توانید از همکاران ما از طریق صفحه تماس با ما مشاوره دریافت نمایید.